بررسی همکاری های منطقه آزاد ارس ایران و نخجوان

در جریان سفر روز دوشنبه «محسن نریمان» مدیرعامل منطقه آزاد ارس ایران و هیات همراه به نخجوان و دیدار با مسوولان این جمهوری خودمختار همکاری های فیمابین بررسی شد.

تهران, هاشم رحیمی, İnteraz - 05 مارس 2019, 10:03

به گزارش اینترآذ به نقل از سرکنسولگری ایران در نخجوان، مدیرعامل منطقه آزاد ارس را در این سفر که با هدف توسعه مناسبات منطقه ای انجام گرفت، هیات ۱۸ نفره متشکل از مسئولین و تجار و صاحبان صنایع همراهی کردند.

هیات ایرانی با حضور در سرکنسولگری با «منصور آیرم» سرکنسول ایران دیدار و درجریان فعالیت های صورت گرفته و ظرفیت های همکاری در ابعاد اقتصادی،فرهنگی و گردشگری با جمهوری خودمختار نخجوان قرار گرفتند.

مدیرعامل منطقه آزاد ارس و مدیرکل گمرک جلفا در دیدار با «واصف طالب اف» رییس مجلس عالی نخجوان ضمن ابلاغ سلام استاندار آذربایجان شرقی، همکاری های میان دو طرف را دارای سابقه طولانی و توام با حسن نیت و برادری توصیف کرد.

نریمان، با اشاره به شرایط جهان و منطقه، جمهوری آذربایجان را یکی از مهمترین و مطمئن ترین همسایگان ایران دانست که همواره در کنار یکدیگر با تکیه بر اشتراکات فراوان راه توسعه همکاری را پیموده اند.

وی ضمن توضیح پیشرفت های حاصله در نخجوان و منطقه آزاد ارس طی یک دهه گذشته، راه تعمیق روابط در حوزه های مختلف اقتصادی، فرهنگی، گردشگری و تجاری را بسیار مساعد توصیف کرد.

رییس مجلس عالی نخجوان نیز اشتراکات موجود و همکاری های صورت گرفته با جمهوری اسلامی ایران به ویژه با منطقه آزاد ارس را مهم دانست.

طالب اف با اشاره به شناخت خود و مسئولین نخجوانی از منطقه آزاد ارس، گسترش همکاری ها را ممکن دانست.

گسترش همکاری های منطقه آزاد ارس و نخجوان در دیدار هیات ایرانی با «فامیل سیداف» وزیر اقتصاد نخجوان نیر مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

سیداف در این دیدار با حضور جمعی از مدیران شرکت ها و هلدینگ های فعال در نخجوان ضمن تشریح آخرین وضعیت اقتصادی نخجوان درخصوص اقدامات مشترک صورت گرفته با تجار و تولید کنندگان ایرانی گزارشی ارائه داد.

نریمان نیز در سخنانی اعلام آمادگی کرد تا طرح های گردشگری، ریلی، جاده ای و تولیدی مختلف را با مشارکت تجار و علاقمندان نخجوانی به صورت مشترک انجام دهند.

در پایان این دیدار نیز دیگر مسئولان منطقه آزاد، تجار و فعالین اقتصادی دو طرف نظرات خود را در مورد زمینه همکاری های مشترک و موانع موجود بیان کردند.

در جریان این سفر معاون فرهنگی منطقه آزاد ارس با همراهی «محمدرضا پاکروان» وابسته فرهنگی ایران با معاونین دو وزارتخانه ورزش و فرهنگ نخجوان دیدار و درخصوص افزایش مناسبات در حوزه های فرهنگی، هنری، ورزشی، نمایشگاهی و گردشگری گفت وگو کرد.

همچنین مدیرکل گمرک جلفا با معاون کمیته دولتی گمرک نخجوان و معاون اقتصادی منطقه آزاد با مدیر موسسه نفت وگاز نخجوان دیدار و درخصوص موضوعات موردعلاقه دو طرف مذاکره کردند.

منبع: ایرنا

مواقع التواصل الاجتماعي لإنترآذ

مواضيع ذات صلة