امور ترانزیتی میان ایران وجمهوری آذربایجان الکترونیکی می شود

هیات های گمرک ایران و جمهوری آذربایجان اجرای طرح ' e-TIR Pilot ' برای الکترونیکی شدن فرآیند حمل و نقل ترانزیتی میان دو کشور را بررسی کردند.

تهران, هاشم رحیمی, İnteraz - 02 مارس 2019, 12:03

به گزارش اینترآذ به نقل از ایرنا این نشست با حضور هیات جمهوری آذربایجان به ریاست 'تمکین خلیل اف' رئیس اداره کل نوآوری های تکنولوژی گمرک و هیاتی از ایران به سرپرستی 'هایده باقری پور' مدیرکل دفتر فن آوری اطلاعات و ارتباطات گمرک در شهر آستارای جمهوری آذربایجان برگزار شد.

در این نشست راهکارهای اجرای طرح آزمایشی 'e-TIR Pilot' شامل الکترونیکی شدن کامل عملیات حمل و نقل ترانزیتی میان ایران و جمهوری آذربایجان در قالب کنوانسیون گمرکی سال 1975 سازمان ملل متحد، مورد بحث و بررسی قرار گرفت. 

طرفین همچنین تدوین برنامه اجرایی دوجانبه برای هماهنگ کردن فعالیت ها در زمینه دیجیتالی شدن نظارت گمرکی حمل و نقل جاده ای در دالان های بین المللی که از خاک دو کشور می گذرد و نیز بکار گیری روش های الکترونیکی در کنترل گمرکی حمل و نقل بین المللی را بررسی کردند.

تشخیص نهادهای گمرکی مسئول بر اجرای طرح 'e-TIR Pilot'، چارچوب های قانونی اجرای آن، تعیین مدت زمان برای آغاز حمل و نقل آزمایشی در قالب این طرح، ایجاد امکانات فنی، برگزاری دوره های آموزشی برای مامورین گمرکی جهت بکارگیری سیستم الکترونیکی در حمل و نقل بین المللی، از جمله موضوعات مورد بررسی این نشست بود. 

همچنین اعلام شد که همکاری گمرک ایران و جمهوری آذربایجان در این عرصه به افزایش ظرفیت های ترانزیتی دو کشور در قالب دالان بین المللی حمل و نقل شمال - جنوب کمک خواهد کرد. 

مواقع التواصل الاجتماعي لإنترآذ

مواضيع ذات صلة