ایران و جمهوری آذربایجان طرح نیروگاهی رودخانه ارس را بررسی کردند

نشست طرف اذربایجانی کمیسیون مشترک فنی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان برای بررسی روند اجرای طرح ساخت و بهره برداری از سدها و نیروگاه های 'خداآفرین' و 'قیز قلعه سی' بر روی رودخانه ارس در وزارت انرژی این کشور برگزار شد.

تهران, هاشم رحیمی, İnteraz - 02 مارس 2019, 11:58

به گزارش اینترآذ به نقل از ایرنا در این اجلاس، وضعیت جاری اجرای طرح ساخت سدها و نیروگاه های خداآفرین و قیز قلعه سی، اقدامات آتی، تعهدات نهادهای مربوطه برای اجرای این طرح بررسی شد. 

'النور سلطان اف' معاون وزیر انرژی جمهوری آذربایجان و رییس آذری کمیسیون مشترک فنی طی سخنانی در این اجلاس گفت: اجرای این طرح از اهمیت راهبردی برخوردار است و بنا بر این سرعت بخشی به روند ساخت و ساز و مبادله اطلاعات در این زمینه بسیار مهم است . 

همچنین گروه کاری ویژه مسئول بر روند ساخت و ساز سدها و نیروگاه های خداآفرین و قیز قلعه سی گزارشی در باره کارهای اجرا شده ارائه و اعلام کرد که تا به حال 95 درصد از کارهای ساخت سد خداآفرین اجرا شده و نیز برنامه ریزی شده ساخت نیروگاه برق آبی 'قیز قلعه سی' در سال آینده میلادی به پایان برسد. 

توافقنامه ساخت و بهره برداری از سدها و نیروگاه های خداآفرین و قیز قلعه سی میان جمهوری آذربایجان و جمهوری اسلامی ایران 24 بهمن سال 1394 در تهران امضا شد و از سوی مجلس دو کشور هم مورد تصویب قرار گرفته. 

برای اجرای این طرح انرژی، کمیسیون مشترک فنی متشکل از مسئولان و کارشناسان انرژی جمهوری آذربایجان و جمهوری اسلامی ایران تاسیس شده است . 

در سفر اردیبهشت سال جاری 'پرویز شاهبازاف' وزیر انرژی جمهوری آذربایجان به ایران، نخستین نشست کمیسیون مشترک فنی برای اجرای موافقتنامه بین دولتی جمهوری آذربایجان و ایران درباره ادامه ساخت، بهره‌برداری و استفاده از منابع آب و انرژی سدها و نیروگاه‌های برق آبی خدا آفرین و قیزقلعه سی بر روی رودخانه ارس در تهر ان برگزار و بر اهمیت اجرای این طرح ها برای اقتصاد دو کشور از جمله بخش کشاورزی تاکید شد. 

مواقع التواصل الاجتماعي لإنترآذ

مواضيع ذات صلة